WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wiesz, jak powstają produkty sportowe od Decathlon? Sprawdź!

11 kwiecień 2019
#PORADY

Zastanawiałeś się, jak powstają nasze produkty sportowe? Czym się wyróżniają? Wiesz, że Ty też masz wpływ na to, jakie produkty sprzedajemy?

Północno-wschodnia Francja, niedaleko miasta Lille i 20 km od pierwszego sklepu Decathlon, który otworzył się w 1976 roku. W około 50 osób z całego świata spędziliśmy kilka dni w siedzibie marki Domyos. Razem ze szkoleniowcami technicznymi z innych państw szkoliliśmy się, poznawaliśmy nową ofertę i przygotowywaliśmy się do sezonu, aby po powrocie przeszkolić pracowników w całej Polsce.

Zwiedziliśmy laboratoria i miejsca, w których projektuje się produkty, testowaliśmy sprzęty, łącznie z tymi przeznaczonymi dla dzieci – przerobionymi na większą wersję, żebyśmy mogli sprawdzić, czy zdadzą egzamin.

Fot 1. Dominika Niemyska | Prototyp butów zrobiony w drukarce 3D

Wszystko zaczyna się tam, gdzie możemy spotkać Ciebie – na siłowni, zajęciach fitness, w parku, gdzie biegasz czy jeździsz na rolkach. Każda marka w Decathlon ma swój zespół specjalistów odpowiedzialnych za dany sport. Gdy powstaje nowy produkt, najpierw przeprowadzają dokładny research, sprawdzają, jakie są potrzeby użytkownika poprzez obserwacje i rozmowy z osobami uprawiającymi dany sport w różnym stopniu zaawansowania. Wychodzimy z założenia, że aby wyprodukować odpowiedni produkt, trzeba najpierw poznać tych, którzy będą go użytkować.

Fot 2. Dominika Niemyska | Domyos Center – to tutaj powstają nowe produkty do fitnessu, treningu siłowego, tańca i sportów walki

Zależy nam na tym, żeby koszulka przetrwała zdecydowanie więcej niż jedne zawody lub jeden trening. A skakanka więcej, niż musi.

Video 1. Materiał własny | Test skakanki

W bieganiu odzież przystosowana jest do ruchów linearnych, w treningu cardio zastosowano koncepcję 360 stopni – w końcu na zajęciach poruszasz się w każdym kierunku. W cross treningu stawiamy na wytrzymałość, przecież nie chciałbyś, żeby spodenki starły się po jednym WOD.

Fot 3. Dominika Niemyska | Projektanci przenoszą wizję na papier następnie robią projekt graficzny w 3D 

Ekipa składająca się z inżynierów, szefów produktu, sportowców szuka rozwiązania, które będzie odpowiednie; zaczynają się szkice i projekty. Jak powinien wyglądać strój do baletu, żeby był wygodny dla dziewczynki i nie podrażniał skóry? Jakie cechy ma mieć koszulka do treningu siłowego?

Aby wyprodukować ochraniacze na zęby do sportów walki, została zebrana grupa kilkudziesięciu osób różniących się budową ciała, pobrano ich wymiary, zrobiono skany twarzy. Dopiero po dokładnych badaniach stwierdzono zależności pomiędzy wzrostem a budową szczęki, dzięki czemu można było precyzyjnie określić skalę rozmiarów ochraniaczy.

Fot 4. Dominika Niemyska | Ochraniacze na zęby do sportów walki. Zanim powstanie ostateczna wersja produktu tworzone są prototypy

Tworzone są prototypy, najpierw na drukarce 3D. Sprawdzane są ich właściwości, nanosi się poprawki i modyfikacje.

Staniki sportowe są sprawdzane poprzez zamocowanie czujników na klatce piersiowej. Dzięki pomiarom podczas uprawiania sportu i odwzorowaniu ruchów biustu w programie komputerowym inżynierowie mogą najlepiej dostosować materiały, z których zostaną wykonane, i dopasować budowę oraz poziom trzymania do poszczególnych stopni zaawansowania.

Video 2. Materiał własny | Każdy produkt testujemy wraz z użytkownikiem danego sportu

Skoro kości piszczelowe nie są symetryczne względem siebie, to dlaczego produkuje się ochraniacze bez podziału na prawą i lewą? W jaki sposób mają odpowiednio chronić kość, jeśli nie są odpowiednio wyprofilowane? Dział rozwoju przeprowadza badania nad ludzkim ciałem, żeby jak najlepiej chronić sportowców i dbać o ich bezpieczeństwo.

Fot 5. Dominika Niemyska | Badania pozwalają na dopasowanie produktu do każdej osoby dostosowanie go do potrzeb użytkownika

Produkcja poprzedzona jest szeregiem testów w laboratoriach Decathlon, gdzie produkty są sprawdzane na maszynach imitujących ludzki ruch, z odpowiednim obciążeniem. W ten sposób ustala się na przykład minimalną wartość mocy silnika potrzebną do regularnego biegania z prędkością X przez mężczyznę ważącego 90 kg.

Video 3. Materiał własny | Test bieżni

Pierwsza partia produktów trafia do miejsc, gdzie są one testowane w codziennym użyciu, także w klubach sportowych, przez sportowców, w warunkach, które wielokrotnie przewyższają domowe.

Fot 6. Dominika Niemyska | Buty do fitnessu w przeciwieństwie do butów do biegania zaprojektowane są tak aby umożliwić ruch w wielu kierunkach

Wiesz, że niektóre produkty Decathlon zostały stworzone na podstawie projektów klientów?

Dominika Niemyska Decathlon Warszawa Okęcie
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Okęcie w Warszwie – chętnie doradzę Wam w w kwestii kilku sportów: kolarstwa, triathlonu, sportów wodnych i sportów siłowych. Ponadto, interesuję się też fizjoterapią i jestem trenerem personalnym. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: dominika.niemyska@decathlon.com. Do zobaczenia!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Okęcie w Warszwie – chętnie doradzę Wam w w kwestii kilku sportów: kolarstwa, triathlonu, sportów wodnych i sportów siłowych. Ponadto, interesuję się też fizjoterapią i jestem trenerem personalnym. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: dominika.niemyska@decathlon.com. Do zobaczenia!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SPORT W ŻYCIU

5 nawyków, które uczynią Twoje życie lepszym

5 nawyków, które uczynią Twoje życie lepszym
FITNESS, SPORT W ŻYCIU

Sport w domu bez (lub prawie bez) sprzętu

Sport w domu bez (lub prawie bez) sprzętu
SPORT W ŻYCIU

Dlaczego warto uprawiać sport? Poznaj najważniejsze powody zdrowotne!

Dlaczego warto uprawiać sport? Poznaj najważniejsze powody zdrowotne!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu