WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Dobra torba na wędki - jak wybrać pokrowiec na wędki?

25 listopad 2020
#PORADY
#SPRZĘT

Podstawą sprzętu wędkarskiego jest pokrowiec na wędki, który zapewnia bezpieczeństwo wędek w transporcie. Ułatwia także ich przechowywanie w domu. Jak wybrać torbę na wędki? Na co zwracać uwagę podczas dobierania do swoich potrzeb pokrowca wędkarskiego


Pokrowiec na wędki – niezbędne akcesorium każdego wędkarza

Wędkarstwo – niezależnie od metody jest sportem, w który często inwestujemy sporo pieniędzy. Nawet jeśli dopiero zaczynamy przygodę z wędkarstwem, to musimy się do niej dobrze przygotować. Sprzęt, który zabieramy ze sobą nad wodę często jest wiele wart i musimy się o niego odpowiednio zatroszczyć. Troska ta ma polegać na tym, aby niezależnie od tego czy sprzęt przewozimy czy przenosimy – był bezpieczny.

W tym artykule opowiem o tym jak można skutecznie chronić nasze wędki przed uszczerbkiem. Na rynku jest wiele różnorodnych modeli pokrowców na wędki, które docelowo mają pełnić tę samą rolę – mają chronić je przed uszkodzeniem. Jak więc dokonać słusznego wyboru? Na początku warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań …

Podstawa doboru pokrowca na wędki: jakie wymiary transportowe ma mój sprzęt?

W zależności od tego jakimi wędkami dysponujemy, musimy wybrać pokrowce o odpowiedniej długości. Na rynku możemy się spotkać z pokrowcami na wędki 10ft – 300cm, 12ft – 360cm i 13ft – 390cm. Nie oznacza to jednak, że pokrowce mają takie długości. Parametry te określają długość rozłożonej wędki. 

Oznacza to, że w przypadku wędek 2 sekcyjnych, czyli takich składających się z dwóch części wymiary transportowe będą wynosić nieco ponad połowę długości całej, rozłożonej wędki. Jednak pamiętajmy, że na rynku mamy też karpiówki 3 sekcyjne. Oznacza to na przykład, że jeżeli mamy wędki 12ft możemy je zapakować do pokrowca przeznaczonego dla wędek 10ft, bowiem wymiary transportowe takiej wędki będą oscylować wokół 120 centymetrów.

Druga zasada wyboru pokrowca: ile wędek zamierzam zabierać ze sobą nad wodę?

Na rynku możemy się spotkać z pokrowcami na 1, 2, 3 a nawet 4 wędki. Nie ma sensu kupować pokrowca na 4 wędki jeżeli wiemy, że nigdy nie zabierzemy ze sobą takiej ilości nad wodę. Należy też pamiętać o tym, że nasza sytuacja może się zmienić tj. może kiedyś zaistnieje potrzeba zabrania ze sobą jednej zapasowej wędki? Na jesiennej zasiadce może zajść konieczność użycia innej wędki, więc warto ją mieć.

Dla przykładu – gdy jeżdżę na łowiska PZW zabieram ze sobą dwie wędki karpiowe do łowienia i jedną wędkę do sondowania czy nęcenia rakietą. Jednak gdy jeżdżę na łowiska komercyjne zabieram ze sobą już trzy wędki do łowienia. Jeszcze inaczej ma się sytuacja, gdy jadę na zawody karpiowe… Musimy więc przed zakupem poprawnie ocenić obecną sytuację i podjąć próbę prognozowania czy i jeżeli tak to kiedy stan obecny może ulec zmianie.

Dodatkowe udogodnienia w pokrowcach i torbach na wędki

Warto skupić się na kilku dodatkowych kwestiach, które zwiększą komfort użytkowania pokrowca. Pierwszą z nich jest pasek transportowy – ważne, by był on zaprojektowany w taki sposób, aby nie uwierał podczas przenoszenia. W wielu pokrowcach są również dodatkowe uchwyty transportowe – one również mogą się okazać pomocne w czasie transportu. 

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę są wewnętrzne paski do mocowania wędek. Poza włożeniem wędki do pokrowca powinno się ją usztywnić w taki sposób, aby miała jak najmniej możliwości przemieszczania się. W pokrowcach marki Caperlan znajdują się po 2 paski na każdą wędkę – to gwarantuje ich stabilne ułożenie. Warto też przyjrzeć się dla materiału, z jakiego został wykonany pokrowiec – należy szukać takich, które łatwiej jest utrzymać w czystości.

To zdecydowanie przedłuży żywotność pokrowca. Ostatnią rzeczą, na którą zwracam uwagę podczas wyboru pokrowca jest to, czy jest on wzbogacony o dodatkowe kieszenie. W pokrowcu, z którego korzystam – Carp Holdall – 5 13’ mam możliwość przechowywania ciężarków w kieszeni zapinanej na suwak, a także podbieraka i podpórek w zewnętrznej, niezapinanej kieszeni. Są to drobiazgi, jednak mają one duży wpływ na nasze zadowolenie z korzystania z konkretnego produktu. Warto więc zwracać uwagę na tego typu detale.

Mam nadzieję, że materiał będzie dla Ciebie przydatny i po przeczytaniu go będziesz w stanie bez problemu dokonać wyboru pokrowca na swoje wędki. Pozdrawiam i do zobaczenia nad wodą!

Justyna Tochwin Decathlon Targówek
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Targówek w Warszawie. Chętnie porozmawiam z Tobą na temat wędkarstwa! Moim konikiem jest wędkarstwo karpiowe. Jeżeli masz jakieś pytania, możesz skontaktować się ze mną mailowo: justyna.tochwin@decathlon.com. Do zobaczenia!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Targówek w Warszawie. Chętnie porozmawiam z Tobą na temat wędkarstwa! Moim konikiem jest wędkarstwo karpiowe. Jeżeli masz jakieś pytania, możesz skontaktować się ze mną mailowo: justyna.tochwin@decathlon.com. Do zobaczenia!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

WĘDKARSTWO

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko
WĘDKARSTWO

Street fishing - co to takiego?

Street fishing - co to takiego?
WĘDKARSTWO

Plecak wędkarski do mobilnego łowienia ryb

Plecak wędkarski do mobilnego łowienia ryb

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu