WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Kulki proteinowe z serii XTREM 900

05 wrzesień 2019
#SPRZĘT

Na ostatnich zasiadkach miałam okazję testować nowe kulki marki Caperlan z serii XTREM 900. Aby sprawdzić i ocenić ich zachowanie w wodzie, testowałam je na różnych zbiornikach: głębszych i płytszych, z wodą o wyższej i niższej temperaturze, a także w zbiornikach mniej i bardziej zamulonych. Jedna udana zasiadka na wybranym zbiorniku nie jest gwarantem skuteczności danej przynęty. Dopiero w momencie, gdy przynęta przynosi nam brania na różnych wodach, można ją uznać za wartą naszej uwagi.

Krótko o ofercie

W sklepach Decathlon możecie znaleźć kulki z serii XTREM 900 w dwóch rozmiarach – 14 mm i 20 mm. Występują one w sześciu aromatach: truskawka, skopex, kiełż, spicy, czosnek i krab. Kulki są dostępne w kilogramowych opakowaniach. Tak szeroka oferta sprawia, że jesteśmy w stanie dopasować się do większości – niekiedy bardzo kapryśnych – wód.

Pierwsze wrażenie

Opakowania omawianej serii kulek, poza lepiej dopracowanym designem, są wyposażone w suwak, który umożliwia nam szczelne zamknięcie opakowania z pozostałością przynęt. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze przynęty nie będą traciły aromatu. Miałam okazję testować kulki 20 mm o aromacie kiełża, czosnku i truskawki. Tuż po otwarciu opakowania możemy poczuć wydobywający się z niego intensywny zapach naszych przynęt. Po wyjęciu garści kulek zauważymy też, że są one bardzo miękkie – do tego stopnia, że dałam radę pokruszyć je w dłoni.

wędkarstwo decathlon

Fot 1. Materiał własny | KULKI PROTEINOWE XTREM 900

Jak stosować?

Do czego mogą nam posłużyć kulki z tej serii? Przede wszystkim zostały one stworzone w taki sposób, aby nadawały się również do stosowania na włos. Kulki stopniowo uwalniają aromat, co czyni je atrakcyjną przynętą. Można ich również użyć do punktowego nęcenia, umieszczając je w siatce lub worku PVA. Możemy je podać w całości, pokroić lub pokruszyć. Sposób ich podania zależy od warunków panujących na łowisku. Kolejnym sposobem jest oczywiście klasyka, jak nęcenie za pomocą procy lub kobry. Jaka jest różnica między tymi dwoma narzędziami? Cóż, kobra pozwoli nam na posłanie kulek na znacznie większe dystanse. Przy odpowiednich warunkach możemy nęcić miejscówkę oddaloną nawet o 100 metrów. Za pomocą procy jesteśmy w stanie osiągnąć połowę tego dystansu. Wymieniłam tylko kilka sposobów wykorzystania tych kulek, jednak jest ich znacznie więcej.

decathlon wedkarstwo

Fot 2. Materiał własny | Kulki proteinowe z serii XTREM i WELLMIX

Praca w wodzie

W porównaniu z niższą serią kulek marki Caperlan ta seria zupełnie inaczej zachowuje się w wodzie. Praca kulek z serii WELLMIX polegała na stopniowym gubieniu warstw, co wiązało się z ich stopniowym zmniejszaniem się. Dodatkowo aktywnie żerująca drobnica występująca w łowisku przyspieszała ten proces. W efekcie po zwinięciu zestawu na włosie znajdował się ogryzek naszej przynęty. Seria XTREM 900 nie gubi warstw, a co za tym idzie, przynęty nie zmieniają swojej średnicy. Daje nam to możliwość pozostawienia wędki samej sobie na dłużej. Dodatkowo, jeżeli spojrzeć na kwestię nęcenia tymi kulkami, ich dłuższa praca pozwala na donęcanie łowiska z mniejszą częstotliwością.

detahlon wedkarstwo

Fot 3. Materiał własny | Kulki z serii XTREMM 900 pozowlą Ci pozostawić wędkę samą sobie na dłużej

Podsumowanie testów

Stosowanie tych kulek na kilku ostatnich zasiadkach pozwoliło mi na wyholowanie wielu pięknych ryb. Jeżeli miałabym wybierać, który z testowanych przeze mnie aromatów przyniósł mi najwięcej brań, to z całą pewnością był to czosnek. Sprawdził się on na każdym z obławianych przeze mnie zbiorników. Od tej pory będzie on ze mną zwiedzał Polskę w poszukiwaniu ryby życia 🙂 

Do zobaczenia nad wodą!

Autor: Justyna Tochwin

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

WĘDKARSTWO

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko
WĘDKARSTWO

Wędkarstwo podlodowe

Wędkarstwo podlodowe
WĘDKARSTWO

Street fishing - co to takiego?

Street fishing - co to takiego?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu