WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Buty startowe czy treningowo-startowe - jak wybrać buty na start?

24 lipiec 2020
#PORADY

Startujesz w zawodach i walczysz o każdą sekundę? W takim przypadku potrzebujesz osobnych butów startowych, które zapewnią ci lepszy wynik. To buty, które są lżejsze od butów startowo-treningowych, ale w zamian mają cieńszą piankę amortyzującą. Reszta charakterystyki buta startowego zależy już od tego, gdzie chcesz biegać. W przypadku biegów survivalowych liczy się stabilność kostki. Sprawdź, kto potrzebuje butów startowych, jak je wybrać i komu wystarczą buty startowo-treningowe.


Jak wybrać buty startowe?

Wielu biegaczy-amatorów jasno rozdziela buty do biegania na: buty startowe i buty treningowe. Z kolei profesjonalni biegacze robią to praktycznie zawsze. Dlaczego? Ponieważ podczas startu w zawodach liczy się każda sekunda. Buty treningowe mają być wygodne i pozwalać biegaczom na przyjemne wybiegania. Natomiast buty startowe muszą być lekkie, niezawodne, wytrzymałe i wygodne. Waga startowa ma tu ogromne znaczenie. Im lżejszy but, tym lepiej, przy czym nie powinno się wybierać butów, w których producent zmniejszył wagę na rzecz jakości. W końcu bezpieczeństwo biegacza jest priorytetem. 

Buty startowe powinny posiadać dobrą amortyzację oraz nie mogą być zupełnie nowe. To oznacza, że nie powinno się w nich startować świeżo po ich zakupie. Należy je najpierw rozbiegać na kilku treningach, sprawdzić, czy są dobrze dopasowane do stopy i czy nie powodują otarć. Reszta charakterystyki butów startowych zależy już od tego, w jakim biegu i gdzie bierzemy udział. Przykładowo recepta na to, jak wybrać buty do biegania po lesie będzie inna niż elementy, na które zwraca się uwagę podczas wyboru butów do biegów górskich.

Decydując się na zakup osobnych butów startowych, wielu biegaczy ma świadomość, że po niektórych startach obuwie może być nie do odratowania. Sytuacja ta ma miejsce w przypadku biegów ekstremalnych, takich jak Runmageddon czy Bieg Katorżnika, gdzie zawodnicy m.in. czołgają się w błocie albo pokonują kilometry w górach. 

Fot 1. Materiał własny

Czy buty treningowo-startowe wystarczą na zawodach?

Jak najbardziej! Nie bez powodu wielu biegaczy posiada jedną parę butów i do startów, i do treningów. Jeśli ktoś jest początkującym biegaczem, to specjalne kupno butów startowych nie wpłynie spektakularnie na jego wyniki. Dopiero na późniejszych etapach nawet każdy element stroju biegowego ma znaczenie w osiąganiu najlepszego czasu. 


Niezależnie od tego, czy postanowimy mieć osobne buty startowe czy zdecydujemy się na buty startowo-treningowego, powinniśmy wiedzieć, jak wybrać buty do biegania. To podstawa udanych i bezpiecznych treningów oraz startów. Wybierając buty biegowe, zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, gdzie będziemy trenować lub startować. Rodzaje nawierzchni do biegania determinują to, jak dużą amortyzację oraz jakie rozwiązania zapewniające stabilność kostek powinniśmy wybrać.

Fot 2. Materiał własny

Kto powinien zainwestować w osobne buty startowe, a komu wystarczą buty treningowe?

Buty startowo-treningowe to świetna opcja, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z bieganiem i zależy nam tylko na tym, aby się sprawdzić. Jeśli jednak walczymy o pierwsze miejsce, to należy poważnie przemyśleć zakup osobnych butów startowych. Dodatkowo powinni o nich pomyśleć biegacze wyczynowi.

Buty startowe ze względu na swoją lekkość często mają o wiele mniejszą amortyzację niż buty treningowe. Dlatego też osoby, które mają nadwagę lub po prostu ważą więcej (np. ze względu na wzrost) szybko zużyją właściwości amortyzacyjne cieńszej pianki. Buty startowe polecane są dla osób, które ważą mniej niż 70 kg. Osoby o większej wadze, startujące często w butach bez mocniejszej amortyzacji narażają się na mocne przeciążenia układu ruchu.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, DIETETYKA

Suplementy dla biegaczy - które z nich są najskuteczniejsze?

Suplementy dla biegaczy - które z nich są najskuteczniejsze?
BIEGANIE

Slow jogging - na czym polega ta technika i jakie daje efekty?

Slow jogging - na czym polega ta technika i jakie daje efekty?
BIEGANIE, FIZJOTERAPIA

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu