WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Chcesz poprawić wyniki? Zainwestuj w sprzęt kolarski!

19 grudzień 2019
#SPRZĘT

Subiektywnie opowiem o tym, w co warto inwestować mając ograniczony budżet, aby poprawić swoje wyniki na zawodach!


W tym artykule skupię się przede wszystkim na wyposażeniu rowerowym, ponieważ kolarstwo to najdłuższy etap zawodów i na nim technologia ma nieco większy wpływ na końcowy wynik.

Oczywiście proszę, byście pamiętali, że nic nie zastąpi solidnego treningu! 🙂

Pływanie

Na tapetę wezmę też pozostałe składowe triathlonu. Jeżeli chodzi o pływanie to podstawowym zakupem dla osoby liczącej na dobre wyniki jest pianka neoprenowa. Nie zawsze jest dozwolona na zawodach, ale gdy warunki na to pozwalają oszczędzamy dużo czasu w wodzie i zapewniamy sobie komfort termiczny. Ważny jest również dobór okularków pływackich. Przede wszystkim postawmy na komfort i dobrą widoczność. Okularki o opływowym, hydrodynamicznym kształcie będą miały marginalny wpływ na wynik czasowy. Ponieważ ciężko byłoby nam kupować nowe okularki (zapewniające najlepszą widoczność) na każde zawody, warto stosować jeden model przeznaczony tylko na ważne starty.

Fot 1. Materiał własny

Bieganie

W przypadku biegania ważny jest dobór butów: dla kompromisu między lekkością a amortyzacją. Dobrze wytrenowani zawodnicy do maksimum minimalizują amortyzację dla zwiększenia wydajności biegu dzięki lekkości butów. Osobiście używam na zawodach zawsze jednego modelu butów – Kalenji Kiprun Ultralight. Nie korzystam z nich w treningu, aby nie uległy szybkiemu zużyciu i starczyły na dłużej. Polecam też stosowanie elastycznych sznurówek, których nie trzeba wiązać w strefie zmian i dobrze trzymają stopę jednocześnie zapewniając elastyczność. Pozwolą one oszczędzić kilka cennych sekund w strefie zmian i nie są drogie, dlatego jest to dobra inwestycja. Przydają się również na zawodach biegowych! Osobiście wolę startować w elastycznych sznurówkach również że względu na komfort i trzymanie stopy.

Kolarstwo szosowe

Omówiliśmy pokrótce sprzęt pływacki i biegowy. Przejdźmy więc do wyposażenia kolarskiego.

Lemondki czyli kierownica do tzw. jazdy na czas

Zysk czasowy z używania lemondek (w pozycji aerodynamicznej) w porównaniu ze standardową pozycją na rowerze jest bardzo duży, dlatego jest to jedna z najbardziej opłacalnych inwestycji. Taka kierownica, ze względów bezpieczeństwa, jest dostępna tylko na zawodach z niedozwolonym „draftingiem”. Ten temat omówiłem w osobnym artykule. Jazda z lemondkami wymaga specyficznego ułożenia na rowerze, które warto wcześniej przećwiczyć na treningu. Badania mówią, że będąc w takim złożeniu tracimy nieco mocy jaką jesteśmy w stanie wykorzystać do uzyskania napędu jednak straty nie są wprost proporcjonalne do zysków (z mniejszego oporu powietrza) dlatego warto trenować jazdę z użyciem kierownicy czasowej jeżeli startujemy w tego typu zawodach. Dla mnie jest to najlepszy zakup na początek.

Fot 2. Materiał własny

Stożki, dyski

Biorąc pod uwagę koszty zakupu kół z wysokim stożkiem lub dysków i zysków czasowych na kolarskim etapie triathlonu, jest to nieopłacalny zakup. Owszem, najlepsi zawodnicy świata dążąc do perfekcji stosują te udoskonalenia w poszukiwaniu poprawy czasu jednak jest to kwestia ułamków sekund (które na najwyższym poziomie często mają znaczenie). Dodatkowo koła zupełnie zasłonięte mogą być niebezpieczne. Przy silnych wiatrach bocznych stabilność roweru jest bardzo słaba. Dlatego między innymi na Mistrzostwach Świata na Hawajach zabrania się używania dysków.

Opony

To kolejny element wyposażenia, który jest opłacalny biorąc pod uwagę korzyści.  W końcu są one jedyną częścią roweru, która ma kontakt z podłożem. Przeprowadzono bardzo wiele badań, szukając możliwie najniższego oporu toczenia, co ma bezpośrednie przełożenie na większą prędkość. Pogoń za zmniejszaniem oporu wiąże się niestety z ograniczeniem odporności opon na przebicia. Tego problemu nie udało się jeszcze rozwiązać, potrzebne są dalsze badania w celu przesuwania granic w tym aspekcie. Obecnie najlepsze opony wyścigowe w porównaniu z tymi najgorszej jakości pozwalają zaoszczędzić nawet 40-60 sekund na każde 16 kilometrów! („Szybciej – Nauka o prędkości w triathlonie”, s.160, 2016). W celu znalezienia optymalnej dla siebie opony na starty polecam Wam analizy porównawcze wykonane na stronie: bicyclerollingresistance.com .

Fot 3. Materiał własny

Kask aero

Wybór jest bardzo duży. Kask z długim lub krótkim ogonem, z dużą ilością otworów wentylacyjnych lub wręcz przeciwnie. Jaki model wybrać i czy w ogóle warto? Badania wykazują zasadność stosowania kasków aerodynamicznych na zawodach triathlonowych. W końcu większość oporu aerodynamicznego w trakcie jazdy wytwarza sam zawodnik, a kask jest jedną z tych części, którą struga powietrza atakuje jako pierwsza. Mówi się również, że otwory wentylacyjne nie mają negatywnego wpływu na opór. („The Wind-Averaged Aerodynamic Drag of Competitive Time Trial Cycling Helmets”, Procedia Engineering 2, 2010). Odkryto także, że kaski krótkim i szerszym „ogonem” paradoksalnie są lepsze niż te z długim i wąskim „ogonem”! (Chabroux, Barelle, Gabinet, „Aerodynamics”). Jeżeli więc mamy już w posiadaniu najlepsze inwestycyjnie usprawnienia, takie jak lemondki i dobre opony, inwestycja w kask aero, mimo, że bardziej kosztowna, może być dobrym wyborem.

Fot 4. Materiał własny

Rower i jego waga

Najlżejszy rower nie ma praktycznie żadnego wpływu na wynik na zawodach triathlonowych (chyba, że nachylenie trasy wyniesie 10% lub więcej, wtedy możesz kupować śmiało). Dopiero przy takim nachyleniu zyski zaczynają nabierać istotnego wpływu. Triathlony w Polsce w dużej części odbywają się na trasie lekko pofalowanej lub płaskiej jak stół. Lepiej jest zainwestować w obniżenie własnej wagi – przyniesie korzyści z mniejszego wydatku energetycznego na zawodach 😉

To tylko część informacji, które warto posiadać jeżeli chcemy zawalczyć o sukces podczas wyścigów. Jeżeli macie jakieś pytania odnośnie tematu, zapraszam do kontaktu: dominik.bogdanowicz@decathlon.com 🙂

Dominik Bogdanowicz Decathlon Warszawa Okęcie
Masz pytania dotyczące sprzętu lub treningu triathlonowego? Chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami, a może masz ochotę na wspólne uprawianie sportu? Pisz śmiało na adres dominik.bogdanowicz@decathlon.com lub odwiedź mnie w sklepie Decathlon Okęcie w Warszawie. Do zobaczenia! :-)
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Masz pytania dotyczące sprzętu lub treningu triathlonowego? Chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami, a może masz ochotę na wspólne uprawianie sportu? Pisz śmiało na adres dominik.bogdanowicz@decathlon.com lub odwiedź mnie w sklepie Decathlon Okęcie w Warszawie. Do zobaczenia! :-)
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PŁYWANIE, TRIATHLON

Jak wybrać piankę do pływania?

Jak wybrać piankę do pływania?
PŁYWANIE, TRIATHLON

Jak pływać w jeziorze, kiedy woda jest bardzo zimna?

Jak pływać w jeziorze, kiedy woda jest bardzo zimna?
TRIATHLON

Jakie zawody wybrać na początku przygody z triathlonem?

Jakie zawody wybrać na początku przygody z triathlonem?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu