WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Co można robić w górach? Pomysły na letni wypoczynek pośród szczytów

15 June 2020
#PORADY

Letnie wakacje to nie tylko Bałtyk i Kraina Tysiąca Jezior. W Polsce znajduje się aż 46 pasm górskich. Południe naszego kraju obfituje więc w różne sposoby na spędzanie wolnego czasu. Jeśli planujesz wczasy w górach, sprawdź najlepsze pomysły na aktywny wypoczynek  – a to wszystko w towarzystwie zapierających dech w piersiach krajobrazów.


Wypoczynek w górach – kemping na łonie natury

Choć na pierwszy rzut oka kemping może wydawać się mało ekscytujący, to będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które uwielbiają obcować z naturą. Czy jest coś lepszego od porannej kawy na tle masywów górskich?

Wyjazd w góry na kemping wymaga odpowiedniego przygotowania – oczywiście trzeba tutaj zadbać o dobry sprzęt – najważniejszym elementem będzie tu namiot, ciepłe śpiwory i materac dmuchany, który trzeba prawidłowo używać i przechowywać. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w multinarzędzie, taśmę izolacyjną czy młotek (przyda się do stawiania namiotu).

Kemping może być tylko jednym z elementów wakacji i stanowić bazę wypadową na dalsze wyprawy w góry. Wiele doświadczonych osób na początek poleca Karkonosze, a szczególnie okolice Karpacza.

Fot 1. Materiał własny

Wyjazd w góry i kolarstwo mtb – aktywność dla wytrwałych

Jeśli wczasy w górach, to także kolarstwo górskie – ukształtowanie terenu na południu Polski jest istnym rajem dla cyklistów, którzy lubią szybkie zjazdy i wymagające leśne szlaki. Swoją niszę znajdą tu także nieco mniej doświadczeni miłośnicy rowerów.

Wyprawa w góry na rowerze wymaga odpowiedniego przygotowania – przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo i zaopatrzyć się w wytrzymały kask, który ochroni naszą głowę przed urazami, a także zapewni dobrą wentylację. Komfort i stabilność podczas jazdy umożliwia kask na rower MTB 500 Rockrider, dostępny w kilku wariantach kolorystycznych. Do tego warto pomyśleć o wytrzymałych rękawiczkach rowerowych zwiększających kontrolę nad pojazdem i wygodnym plecaku, gdzie schowamy niezbędne rzeczy.

Gdzie w góry na rower? Obecnie dużą popularnością cieszy się Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo w Górach Świętokrzyskich, który jest uznawany za jedną z trzech najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce. Malownicze krajobrazy, liczne pasma górskie, gęste lasy i punkty widokowe to tylko kilka plusów rowerowych wczasów w górach w tym miejscu.

Fot 2. Materiał własny

Wyprawa w góry konno – poczuj wiatr we włosach

Gdy kochamy zwierzęta i jedziemy na wypoczynek w górach, możemy spróbować jeździectwa. Na południu Polski znajduje się wiele ośrodków jeździeckich, które oferują wyjazdy przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych jeźdźców.

Niezależnie od naszych umiejętności, warto jeździć konno w kasku – dzięki temu zminimalizujemy ryzyko kontuzji, które jest nieco większe w terenach górskich.

Na konne wyprawy w góry warto wybrać się w Bieszczady i Beskid Niski. Dzikie, gęsto zalesione tereny i fascynujące widoki sprawią, że w siodle poczujemy się niczym kowboj u schyłku XIX w., przemierzający Montanę gdzieś poza cywilizacją.

Wycieczki trekkingowe – ekspedycja w pięknych okolicznościach przyrody

Związek trekkingu z turystyką jest oczywisty – dzięki tej dyscyplinie sportu nie tylko aktywnie spędzamy czas, ale także możemy obcować z naturą i odwiedzać ciekawe miejsca o walorach historycznych i turystycznych.

Aby wyprawy trekkingowe były czystą przyjemnością, powinniśmy mieć dobre obuwie, które ułatwia poruszanie się w trudnym terenie i jest odporne na zróżnicowane warunki atmosferyczne. W zasadzie to najważniejszy element sprzętu do tej dyscypliny sportu. Dlatego też warto wiedzieć, jakie buty trekkingowe będą najlepsze dla Ciebie. Dzięki temu dobierzesz sprzęt dopasowany do Twoich umiejętności i preferencji.

Na początek przygody z wyprawami trekkingowymi warto wybrać Tatry, gdzie istnieje wiele szlaków o każdym stopniu zaawansowania. Najliczniej odwiedzane miejsca w tym obszarze to oczywiście Morskie Oko, Dolina Kościeliska Gubałówka. Jeśli wolimy większe wyzwanie, możemy wspiąć się na Orlą Perć lub Giewont.

Fot 3. Materiał własny

W góry z dziećmi – a może nordic walking?

Nordic walking swoje początki miał w Finlandii w pierwszej połowie XX wieku, pierwotnie jako forma przygotowania fizycznego dla narciarzy biegowych. Polega na poruszaniu się ze specjalnymi kijkami, co pozwala na angażowanie większej liczby mięśni, niż przy tradycyjnym marszu. Co ważne, nordic walking mogą uprawiać osoby w każdym wieku, bez względu na sprawność fizyczną. Dlatego też tę aktywność możemy włączyć w plan wakacji w górach, jeśli zabieramy ze sobą dzieci.

Uprawianie nordic walkingu nie wymaga dużych nakładów finansowych – najważniejsze są oczywiście same kijki. Najlepiej, kiedy mają funkcję teleskopową – dzięki temu dopasujemy je do swojego wzrostu. Dobrym rozwiązaniem dla całej rodziny będą kijki teleskopowe do nordic walking NW P120 Newfeel. Mają okrągłe końcówki z węglika wolframu ułatwiające odpychanie, zdejmowane nasadki zwiększające przyczepność i ergonomiczne rączki. Dodatkowo konstrukcja oparta na aluminium zapewnia odpowiednią wytrzymałość.

Na wczasy w góry z dziećmi warto wybrać się w okolice Gór Świętokrzyskich – to niskie pasmo górskie idealnie nadaje się na rodzinne wypady. W czasie spokojnego marszu można podziwiać Pasmo Jeleniowskie czy wapienne skały na szczycie Miedziaki. Góry Świętokrzyskie oferują rozmaite atrakcje, gdzie zarówno rodzice, jak i dzieci spędzą miło czas w swoim towarzystwie.

Fot 4. Materiał własny

Wspinaczka – gdzie warto jechać w góry?

Jedną z najpopularniejszych miejscówek do uprawiania tego sportu są Góry Stołowe w Sudetach Środkowych. Te jedne z nielicznych w Europie gór płytowych stwarzają duże możliwości dla miłośników wspinaczki. Przy tej aktywności fizycznej bardzo ważne jest bezpieczeństwo, dlatego warto zapoznać się z testem linek i ekspresów w hiszpańskiej La Bazie.

Przebywając w okolicy, warto wybrać się do Skalnego Miasta w Czechach czy Fortu Karola – pozostałości fortu z XVIII wieku koło Lisiej Przełęczy. Alternatywą dla wspinaczki w tym rejonie może być bieganie w terenie – w Narodowym Parku Gór Stołowych przygotowano ponad 100 km szlaków. Nawet jeśli nie mamy dobrego przygotowania kondycyjnego, znajdą się tam łatwe ścieżki, które na pewno damy radę pokonać. Należy przy tym pamiętać o odpowiednim dobraniu butów do biegania, aby zwiększyć radość płynącą z tego doświadczenia.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Kasprowy Wierch - szlaki i przygotowanie na wejście na Kasprowy

Kasprowy Wierch - szlaki i przygotowanie na wejście na Kasprowy
TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu