WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Góry Świętokrzyskie - szlaki. Co oferują najstarsze góry w Polsce?

25 październik 2020
#PORADY

Szukasz prostych tras trekkingowych w górach, które nie są przepełnione turystami? Jeśli tak, to Góry Świętokrzyskie są właśnie dla ciebie. To najstarsze i najniższe góry w Polsce, pełne fascynujących historii i nietypowego klimatu. To właśnie tutaj królują historie o czarownicach i złych mocach! Tutaj także możesz zwiedzić liczne jaskinie oraz pokochać niewysokie góry. Poznaj najpiękniejsze szlaki Gór Świętokrzyskich.


Góry Świętokrzyskie – niewielkie, ale tajemnicze

Góry Świętokrzyskie, fot. pobrana z Pixabay.com
Góry Świętokrzyskie, fot. pobrana z Pixabay.com

Góry Świętokrzyskie to najstarsze góry w Polsce. Co za tym idzie – to też najniższe góry, przez co przez wiele osób planujących wyjazd na trekking są… pomijane. Najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich to Łysica, która liczy sobie zaledwie 612 m n.p.m. Nic dziwnego, że wiele osób najpierw szuka ciekawych tras w Tatrach, gdzie wysokie szczyty są gwarancją niesamowitych widoków. Tymczasem szczyty Gór Świętokrzyskich też mają wiele do zaoferowania!

Można śmiało powiedzieć, że są niedoceniane. Jednocześnie dzięki temu na szlakach nie spotkamy tłumów, co jest świetną wiadomością dla osób, które nie lubią wędrować po miejscach pełnych innych turystów. Mimo wszystko warto odczarować mit o “nudnych górach” i zwiedzić szlaki Gór Świętokrzyskich, aby przekonać się, jak pięknie może tam być. Zwłaszcza jesienią, kiedy liście drzew mienią się wszystkimi kolorami!

Góry Świętokrzyskie są ciekawych formacji skalnych i jaskiń. Z wieloma miejscami, m.in. z Łysicą związanych jest mnóstwo historii o czarownicach i innych siłach nadprzyrodzonych. Trasa na Łysicę, podobnie jak na inne, niewielkie szczyty Gór Świętokrzyskich jest prosta i dostępna dla każdego. Dzięki temu te góry to świetna opcja dla osób, które dopiero zaczynają wędrówki trekkingowe oraz dla osób, które już (ze względu na stan zdrowia) nie mogą myśleć o trasach takich jak m.in. Zawrat. Ponadto Góry Świętokrzyskie mają aż 7 atrakcji niezwiązanych ze szlakami, a jednak wyjątkowo pięknych. To jak, przekonani do wyjazdu? W takim razie poznajcie najpiękniejsze szlaki!

Szlaki Turystyczne w Górach Świętokrzyskich dla każdego

W te góry idzie się po to, aby aktywnie odpocząć, a nie po to, aby bić rekordy przewyższeń i czasów. Wszystkie proponowane przez nas szlaki można wydłużyć, zaczynając trekking z miejscowości, które nam najbardziej odpowiadają. Pamiętajmy, aby zawsze sprawdzić, czy z miejsca docelowego jest transport publiczny do miejsca, w którym zostawiliśmy auto. Innym sposobem jest planowanie tras-pętli, aby zawsze wrócić do właściwego parkingu.

Najbardziej popularne szlaki w Górach Świętokrzyskich to:

  • Szlak na Łysicę ze Świętej Katarzyny – trasa oznaczona jest kolorem czerwonym. To najkrótszy wariant dostania się na najniższy szczyt Korony Gór Polski. Wejście na Łysicę zajmuje tylko ok. 1h. Na trasie znajduje się ścieżka przyrodnicza z sześcioma punktami obserwacyjnymi. Ważne! Szlak na Łysicę w sezonie jest mocno oblężony przez turystów.
  • Szlak na Łysą Górę, zaczynający i kończący się w Nowej Słupi (wracamy tą samą drogą). Trasa jest krótka, liczy sobie tylko 3 km, a najwyższy jej punkt to Łysa Góra (595 m n.p.m.). Szlak oznaczony jest kolorem niebieskim. Jego przejście zajmuje nieco ponad godzinę. Określany jest mianem “drogi królewskiej”. Jedyny trudny moment ten trasy to wejście na wypłaszczenie przed szczytem.
  • Szlak na Górę Miedzianka – można się na niego dostać żółtym szlakiem w zaledwie kilka minut, jeśli wyruszamy z przydrożnego parkingu. Można też do niego dojść z pobliskiej miejscowości Miedzianka, co zajmuje ok. 20-30 minut. Sama góra jest niewielka (354 m n.p. m.) i dojście do niej jest bardzo szybkie, ale jednocześnie jest najciekawsza w Koronie Gór Świętokrzyskich. Jej zbocza są podziurawione licznymi szybami, a sama góra kryje w sobie 10 jaskiń i 4 kilometry korytarzy górniczych. Można je zwiedzać, ale tylko po uzyskaniu zezwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Kielcach.

Niezależnie od tego, jaki szlak w Górach Świętokrzyskich wybierzesz, pamiętaj – leave no trace!

Jak przygotować się na szlaki Gór Świętokrzyskich?

Góry Świętokrzyskie nie są wysokie, ale to wciąż są góry i nie można o tym zapominać. Przede wszystkim przyda nam się dobrana do pory roku odzież trekkingowa. Na szlakach nie znajdziemy ekspozycji ani ostrych podejść, ale warto mieć ze sobą obuwie trekkingowe. Nawet na prostej trasie, zwłaszcza po deszczu, można się poślizgnąć, a więc amortyzacja kostek powinna być naszym priorytetem.

Do przejścia szlaków Gór Świętokrzyskich nie musimy mieć specjalnej kondycji ani przygotowania. Ilość przewyższeń jest mała, jedyne, co nas może zmęczyć to kilometraż (jeśli wybierzemy pętle z miasta do miasta). Osoby mające problemy ze stawami, kolanami bądź inne problemy zdrowotne mogą pomyśleć o kijkach trekkingowych dla odciążenia nóg. Nie są one jednak koniecznością na trasie. Jak podczas każdej wycieczki pamiętajmy o odpowiednim zapasie jedzenia i wody oraz dokładnej analizie czasu trasy. Pomocny będzie kalkulator szlaków górskich.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING

Odzież trekkingowa: jak się ubrać w góry zimą, latem, jesienią...?

Odzież trekkingowa: jak się ubrać w góry zimą, latem, jesienią...?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu