Obozy sportowe tylko dla dzieci? Czy może jednak również dla osób dorosłych? Co tak właściwie się tam dzieje? Jak wygląda dzień? Dlaczego warto trenować i ćwiczyć w grupie? Na te pytania pragniemy Ci dzisiaj powiedzieć kilka słów.
Przyjął się zwyczaj, że obozy sportowe są organizowane głównie dla dzieci i młodzieży. Jest to forma integracji, rozwoju, zwiększenia motywacji oraz zachęcenie do aktywnego trybu życia. Ale gdyby się nad tym głębiej zastanowić, czy tylko dzieci tego potrzebują? Oczywiście, że nie. Jedyna różnica bierze się ze świadomości wyborów, jakich dokonujemy, świadomości potrzeb oraz chęci. Czy nie masz ochoty oderwać się od codziennej rzeczywistości, zmienić otoczenie, poznać nowych, wartościowych ludzi i zobaczyć nowe miejsca? Poznać siebie, swoje możliwości i spróbować po prostu czegoś nowego?
Założę się, że uśmiechasz się teraz do ekranu monitora lub kiwasz znacząco głową. Taka jest właśnie natura człowieka. Jeśli więc jeszcze zastanawiasz się nad tym, czy wybrać się na obóz sportowy dla dorosłych, czytaj dalej, a my postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.
Fot 1. Magdalena Zych
Na polskim rynku istnieje mnóstwo ofert. Przy wyborze odpowiedniego miejsca zwróć uwagę na kwalifikacje i doświadczenie trenerów, program obozu oraz do kogo jest skierowany. Do naszej recenzji wybraliśmy obozy sportowe Vege Camp, ponieważ są to jedyne w Polsce obozy, które swoją wyjątkowość zawdzięczają popularnej w dzisiejszych czasach kuchni roślinnej.
Górskie wycieczki to podstawa obozów Vege Camp.
Trasy dobierane są tak, aby zobaczyć jak najwięcej pięknych miejsc w górach. Na
każdym z obozów są minimum dwie grupy zaawansowania. To znaczy, że wcale nie
musisz być biegaczem górskim lub osobą często bywającą w górach. Wystarczy minimalna
aktywność – resztą zajmą się trenerki podczas obozu! To, co najbardziej się
liczy, to chęci, dlatego obozy mogą być świetnym początkiem i motywacją do
dalszej aktywności sportowej. Trenerki przekażą Ci niezbędną wiedzę dotyczącą
zdrowia i uprawiania sportu oraz zadbają o odpowiednią regenerację. Możesz mieć
pewność, że zarażą Cię swoją pozytywną energią i zmotywują do działania.
Fot 2. Magdalena Zych
Dzień na obozie rozpoczyna się zwykle od porannego rozciągania i rozruchu ciała.
Następnie uczestnicy jedzą wspólne, zdrowe, roślinne śniadanie i wyruszają na wycieczkę. Należy pamiętać, że trasy dopasowane są do warunków pogodowych oraz poziomu sportowego uczestników. Po powrocie czeka lunch, a następnie cała grupa udaje się na popołudniowy trening wzmacniający, trwający ok. 1,5-2 godzin. Treningi te to nie tylko ćwiczenia, ale również zabawa. Wydaje się dziecinne? Nic bardziej mylnego. Pamiętacie słynnego berka? Ta zabawa potrafi obudzić dziecko w każdym z nas! Po takiej rozgrzewce pora na trening właściwy. Treningi są przygotowane w taki sposób, aby uczestnicy mogli sami w domowych warunkach wykorzystać poznane ćwiczenia. Do treningu stosujemy własny ciężar ciała, gumy oporowe oraz inny sprzęt treningowy Decathlon. Stawiamy na maksymalny rozwój ciała i ćwiczenia angażujące wiele partii mięśniowych.
Wieczór to czas na ćwiczenia regeneracyjne. Uczestnicy pod okiem trenerek wykonują automasaż z użyciem piłek oraz rollerów firmy Decathlon. Oprócz masażu w programie są również ćwiczenia rozciągające oraz zwiększające mobilność stawów. Po aktywnym dniu pełnym wrażeń wszyscy udają się na zasłużoną kolację. Posiłki na obozie są przygotowywane z mocnym nastawieniem na różnorodność oraz odpowiednio zbilansowane pod kątem treningów i wycieczek. Wieczór dla uczestników to wykłady i pogadanki z dziedziny fizjoterapii. Trenerki przekazują wiedzę i niezbędne informacje na temat wycieczek, bezpieczeństwa w górach oraz przedstawiają plan na kolejny aktywny dzień. Wieczory to również czas rozmów – po prostu. O życiu, codzienności, zainteresowaniach. Czas wymiany zdań, poglądów i nawiązywania nowych przyjaźni. Nic tak nie łączy ludzi jak wspólna pasja oraz cele.
I wreszcie dochodzimy do ostatniego pytania – dlaczego warto trenować w grupie? Chciałoby się wykrzyczeć: bo w grupie jest super! Ale mówiąc całkowicie poważnie, z opinii uczestników wynika, że jest to niesamowita okazja, aby zobaczyć miejsca, o których nie przeczyta się w przewodnikach, zaczerpnąć profesjonalnej wiedzy treningowej, poznać nowe smaki roślinnych dań, a przede wszystkim znaleźć motywację do aktywnego trybu życia. Każdy z nas miewa czasami spadek formy i motywacji do zmiany, rozpoczęcia nowych wyzwań czy wdrożenia nowych nawyków.
Autor: Magdalena Zych i Monika Mikołajek, Vege Camp