WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Buty na narty dla kobiet. Jak wybrać damskie buty narciarskie?

03 grudzień 2020
#PORADY

Kobiety mają węższą i mniejszą stopę niż mężczyźni, ponadto rzadziej mają problemy z wysokim podbiciem. Damskie buty mają niższą cholwekę, są bardziej miękkie (nie muszą wytrzymywać tak dużych obciążeń jak męskie obuwie), a ich skorupa zwęża się w przedniej części. Często zapiętki są umiejscowione wyżej niż w butach męskich. Wszystko to wynika z różnic w budowie oraz wadze kobiet i mężczyzn, a także sprawia, że kobietom jest łatwiej szusować po stokach. Dlatego panie nie powinny sięgać po buty z oferty dla mężczyzn, nawet jeśli odpowiada im dany rozmiar.


Czym wyróżniają się damskie buty narciarskie?

Damskie buty narciarskie z reguły są mniejsze niż męskie, ale w kolekcjach różnych producentów znajdziemy bez problemu duże rozmiary dla wysokich kobiet. Jednak statystyczne kobiety mają znacznie mniejsze stopy, co od razu widać w damskiej ofercie narciarskiej. Ponadto kobiety mają węższe stopy niż mężczyźni, są także statystycznie lżejsze. Do tego ich odległość stopy od kolana jest mniejsza. To wszystko wpływa na konstrukcję butów narciarskich

Obuwie dla kobiet:

  • jest lżejsze,
  • bardziej miękkie,
  • posiada specyficzny obrys skorupy,
  • ma więcej wariantów kolorystycznych oraz wzorów.

Czasami kobiety nie mogą znaleźć odpowiedniego obuwia, ponieważ czują ucisk w bucie (w jego środkowej części) niezależnie od dobrze wybranego rozmiaru. W takich sytuacjach może być konieczny wybór butów narciarskich na szeroką stopę, które daje więcej miejsca stopie w jej najszerszym punkcie oraz pozwala na wygodne usadowienie podbicia. Podczas wyboru damskich butów narciarskich ważny jest styl jazdy. Jeśli pani chcą uprawiać jazdę freestyle’ową, czyli bardzo dynamiczną i pełną skrętów, powinny poszukać butów nieco niższych. To oznacza, że w tej sytuacji nie mogą sięgać po męskie modele, ponieważ ze względu na odmienną budowę kobiecej nogi systemy amortyzacyjne będą znajdować się w innym miejscu obuwia.

Jak dopasować buty narciarskie do stopy?

Podstawą jest rozmiar. Należy zmierzyć swoją stopę, a następnie sprawdzić na stronie producenta lub w załączonej do produktu tabelce, ilu centymetrom odpowiada wybrany rozmiar. Warto do liczby zmierzonych centymetrów dodać od 0,5 do 1 cm, ale nie można tu przesadzać. Chodzi o komfort stopy w bucie, ale noga absolutnie nie powinna “latać” w środku luzem. Takie niedopasowanie zwiększa ryzyko wywrotek i kontuzji. 

W przypadku wyboru butów do jazdy sportowej, np. freestyle, nie można dodawać zapasu centymetra. Dzięki temu uzyskamy precyzyjniejszy przekaz siłę na narty. Niestety wpłynie to na zmniejszone uczucie komfortu. 

Buty na narty należy dopasować także pod względem szerokości. Mierzymy stopę w jej najszerszym punkcie, a następnie szukamy takiego obuwia, które odpowiada naszym rozmiarom. Ważny jest także flex, czyli poziom sztywności buta. Najprościej jest kierować się zasadą: im mniejsze umiejętności jeździeckie, tym mniej sztywny flex.

Buty to nie wszystko – pozostały sprzęt narciarski

Same buty do niczego nam się nie przydadzą bez nart zjazdowych. W tej ofercie także znajdują się produkty dedykowane tylko dla kobiet, czyli damskie narty. Poza nartami należy mieć na sobie:

  • bieliznę termoaktywną,
  • cienką bluzkę z długim rękawem,
  • bluzę sportową (opcjonalnie),
  • kurtkę narciarską,
  • skarpety sportowe,
  • spodnie narciarskie.

Podczas szusowania po stokach przydadzą nam się także akcesoria narciarskie. To m.in. kask, gogle i rękawiczki. Wszystkie te rzeczy zwiększają poczucie bezpieczeństwa i komfortu. W przypadku zagranicznych wyjazdów na narty, np. w Alpy musimy pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia narciarskiego. Pokryje ono ewentualne koszty udzielenia nam pomocy oraz zapewni odszkodowanie. Nie zmienia to faktu, że zawsze należy jeździć z głową, aby po szusowaniu zostały nam same dobre wspomnienia!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu