WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Żele energetyczne dla biegaczy - sposób na uzupełnienia paliwa na długim dystansie

24 lipiec 2020
#PORADY

Żele dla biegaczy to podstawa podczas maratonów, półmaratonów czy długodystansowych biegów ekstremalnych. Pomagają szybko odzyskać utracone składniki odżywcze i mobilizują organizm do dalszego wysiłku, kiedy ten nie może już korzystać z własnych zasobów. Istnieje mnóstwo rodzajów żeli energetycznych dla biegaczy: żele na bazie kofeiny, guarany, zawierające w sobie kawałki owoców albo będące w całości węglowodanami. To, jaki żel energetyczny wybieramy, zależy od potrzeb organizmu.


Jak działają żele energetyczne dla biegaczy i po co je stosować?

Nawadnianie podczas biegania to nie wszystko. Jeśli startujemy w biegach ekstremalnych, maratonach albo szykujemy się do biegu ultra, to powinniśmy pomyśleć o zaopatrzeniu się w żele energetyczne dla biegaczy. Pozwalają one na wspomaganie organizmu niezbędnymi składnikami oraz kaloriami w momencie, w którym on sam już nie może pobierać energii z posiadanych zasobów. Dodatkowo żele energetyczne opóźniają odczuwanie zmęczenia, dzięki czemu można biec dłużej, lepiej i w komfortowym samopoczuciu. 


Ważne! Żele energetyczne nie są substytutem urozmaiconej diety. Powinny mieć zastosowanie tylko podczas długich i wymagających startów lub specjalnych treningów, przygotowujących do tych zawodów. Biegi ekstremalne czy biegi górskie nie dają możliwości uzupełniania tak bardzo potrzebnych składników odżywczych podczas normalnego posiłku. W tym przypadku biegacz musi zjeść szybko, lekkostrawnie i celując w maksymalną wydajność swojego organizmu. Dlatego też żele energetyczne świetnie się sprawdzają w tym przypadku.

Fot 1. Materiał własny

Jak wybrać żel energetyczny do biegania?

Istnieją różne rodzaje żeli energetycznych. Niektóre zawierają tylko węglowodany, inne kofeinę. Jeszcze inne są mieszanką witamin. Konfiguracje są różne, natomiast często w składzie żeli energetycznych znajdziemy:

  • cukry proste,
  • cukry złożone,
  • substancje konserwujące,
  • antyoksydanty,
  • taurynę,
  • aminokwasy,
  • trójglicerydy (tłuszcze przetworzone),
  • substancje pobudzające.
  • wodę.

Wszystko zależy od rodzaju żelu. Wybierając żel energetyczny, należy patrzeć na skład. Węglowodany podczas biegów ultra to podstawa. Warto stawiać na żele zawierające w sobie dwa rodzaje cukru: glukozę oraz fruktozę. Jeśli chcemy kupić żel z kofeiną, to wybierzmy go tylko wtedy, jeśli wiemy, że nasz organizm dobrze reaguje na tego rodzaju substancję pobudzającą. 

Wybór żelu energetycznego można przedyskutować z dietetykiem po wykonaniu podstawowych badań. Zresztą każdy, kto zaczyna swoją przygodę z bieganiem i chce startować w zawodach – zwłaszcza tych długodystansowych – powinien zgłosić się do lekarza. Nigdy nie należy przyjmować wybranego żelu energetycznego po raz pierwszy na trasie zawodów. Należy zabrać go ze sobą na treningowe, długie wybieganie i sprawdzić reakcję organizmu na zawarte w nim składniki.

Fot 2. Materiał własny

Jak jeść podczas biegu – przyjmowanie żelu energetycznego

Każdy biegacz długodystansowy dokładnie wie, na którym kilometrze nadejdzie kryzys. O ile z barierą psychiczną trzeba sobie po prostu poradzić, o tyle fizycznie można wspomóc swój organizm przed nadejściem najgorszego. Jeśli wiesz, że kryzys zazwyczaj dopada się na dwudziestym kilometrze biegu, to już na piętnastym powinieneś pomyśleć o przyjęciu żelu energetycznego. Pamiętaj, żeby dać organizmowi 15-20 minut na przyjęcie się składników odżywczych. 

Żel nie zadziała od razu po spożyciu. W świecie biegowym przyjęło się, że żel energetyczny podczas maratonu powinno się przyjmować co 5 kilometrów. Jeśli czujesz, że to za dużo i za często, zmniejsz częstotliwość do co 10 kilometrów. Podczas startów podpowiedzią dla ciebie może być częstotliwość rozstawienia punktów nawadniająco-energetycznych. Z kolei na co dzień pamiętaj o suplementach dla biegaczy, które pomogą ci utrzymać dobrą formę. 

Żele energetyczne i napoje izotoniczne to absolutna podstawa. Nikt jednak nie będzie ich trzymał w dłoniach przez cały półmaraton czy bieg ultra. Dobrym rozwiązaniem są więc plecaki i kamizelki do biegania, w których możesz zmieścić wszystko, co jest potrzebne na długi start w zawodach lub porządne wybieganie treningowe. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, FIZJOTERAPIA

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?
BIEGANIE

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?
BIEGANIE

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu